sobota, 19 lipca 2014

Oszczep i nóż kultury pomorskiej


Przedstawiam zestaw, który mógł stanowić część ekwipunku myśliwego lub wojownika kultury pomorskiej. Grot i tok oszczepu opisywałem już wcześniej, więc teraz skupię się tylko na drzewcu, wykonanym przez Krzysztofa Jackiewicza. Przez dłuższy czas zastanawiałem się jaki jego kształt i wymiary przyjąć tak, by cała broń była dobrze wyważona. Trudność brała się stąd, że znalezisko na którym bazowałem jest bardzo szczególne. Za każdym razem, przy moich wcześniejszych próbach osadzania "zestawu ze Szprotawy", tok znacząco pogarszał wyważenie.


Tym razem drzewce jest jesionowe. W najszerszym miejscu ma niecałe 20 mm, zaś w najwęższym poniżej 15. Sprawia to, że punkt wyważenia po osadzeniu znalazł się 92 cm od zakończenia grotu. Przy długości całkowitej oszczepu 191 cm, daje to całkiem niezły efekt stabilności podczas lotu (ogon nie wyprzedza całości). Słoje biegną wzdłuż, co sprawia że broń jest elastyczna i odporna na pęknięcie. Jest to ważne, jeśli wiemy że oszczep może uderzyć w cel ze znaczną siłą i naprężenia powstające w okolicach tulei są w stanie czasem go złamać. A ten oszczep zdaje się mieć dużą siłę przebicia. Podobnie przyzwoicie przedstawia się jego zasięg, czyli klasyczne 30 metrów. Minusem całej konstrukcji okazała się jednak szybkość lotu, co wyraźnie odróżnia go od, opisywanych kiedyś przeze mnie, "pazurów z Hjortspring".


Rekonstrukcja noża (wykonanie: Marek Dmochowski) posiada jesionową rękojeść, ozdobioną charakterystycznym dla kultury pomorskiej wzorem "jodełki". Swoją budową nóż zdecydowanie różni się od typowych "pomorskich kordów" i przypomina raczej znacznie późniejsze germańskie noże bojowe, choć datowany jest bardzo wcześnie, bo na początek okresu lateńskiego. Wobec braku konkretnych informacji na temat "opakowania" dla tej broni, zdecydowałem się zrobić prostą drewnianą pochwę, nawiązującą do rozwiązań znanych ze znalezisk germańskich mieczy jednosiecznych i broni z Hjortspring. (Skany przedstawiają fragmenty publikacji: J. Fogel, Uzbrojenie ludności kultury wschodniopomorskiej, Przegląd Archeologiczny, 1980.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz